KontoBankowe24.pl » Płatności zbliżeniowe


Już od kilku lat w Polsce można w bardzo wygodny sposób płacić zbliżeniowo za wszystkie zakupy w sklepach przy użyciu karty. Umożliwia nam to wprowadzony w kartę płatniczą chip, a posiadanie takiej funkcjonalności na karcie pozwala nam w szybki i przyjemny sposób płacić niewielkie kwoty w sklepach.

Producenci kart dokładają wszelkich starań do tego, aby płatności takie były jak najbezpieczniejsze. Kluczową cechą tutaj jest bardzo niewielka odległość, na jaką musimy przyłożyć do czytnika kartę – około 4 centymetry. Drugą cechą sprawiającą, że zakupy takie są bezpieczne jest to, że płatności można dokonać zazwyczaj do kwoty 50 zł bez podawania kodu PIN, jednak czy aby na pewno daje nam to poczucie bezpieczeństwa?

W przypadku kradzieży karty nie jesteśmy w stanie powstrzymać złodzieja, aby nie dokonywał płatności poniżej kwoty 50zł. Sprawia to, że osoba taka może od sklepu do sklepu dokonywać naszą kartą niewielkich zakupów, które może łatwo spieniężyć, bądź wykorzystać do własnych celów, a których zakup nie będzie podejrzany. Sprawia to, że zanim zorientujemy się, że nasza karta debetowa zniknęła i ją zastrzeżemy, nasze konto może zostać opróżnione.

Najlepszym środkiem bezpieczeństwa dla osób obawiających się o bezpieczeństwo swoich pieniędzy jest zrezygnowanie z możliwości płacenia zbliżeniowo. Okazuje się jednak, że nie każdy bank nam to umożliwi. W takim przypadku najlepiej trzymać na koncie do którego przypisana jest karta tylko taką kwotę, która wystarczy nam na codzienne zakupy, a stan takiego konta uzupełniać na bieżąco. Pozostałe pieniądze w tym czasie mogą leżeć np. na koncie oszczędnościowym.